Gdańsk będzie miał nowe muzeum

W Gdańsku powstanie nowe muzeum, które poświęcone ma być historii naszego miasta. Nowy obiekt miałby powstać w ciągu kilku najbliższych lat. A tylko przygotowanie terenu, gdzie realizowana ma być inwestycja kosztować może ok. 4,5 mln zł.

 

Jak informuje Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, nowe muzeum według planów mogłoby powstać przy ulicy Rycerskiej.

– Na 7000 m² zostałaby umieszczona nowa, stała wystawa mówiąca o 1000-letnim Gdańsku, centrum edukacyjne, biblioteka oraz audytorium. Te elementy znajdą się w uchwale intencyjnej, która latem zostanie przedstawiona radzie miasta. Natomiast jeszcze przed końcem 2017 roku nasza instytucja zmieni nazwę i będzie się nazywać Muzeum Gdańska – mówi Andrzej Gierszewski.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska mówi, że gdańszczanie potrzebują miejsca, gdzie mogliby poznać swoje lokalne, historyczne DNA.

– Gdańsk zasługuje na nowoczesne muzeum, które będzie powodem do dumy, będzie inspirować gdańszczan oraz turystów. Ci ostatni coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta i należy im przedstawić jego historię, a nie pewien zwarty wycinek tematyczny, np. Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa. Brakuje nam takiego miejsca, które pokazywałoby naszą bogatą, ponadtysiącletnią historię. Chcemy też, aby nowe muzeum odpowiadało o związkach Gdańska z Rzeczpospolitą oraz Europą i było miejscem, do którego każdy gdańszczanin chętnie wróci – mówi Paweł Adamowicz.

Andrzej Gierszewski podkreśla, że nowy obiekt powinien być nowoczesny, nawiązujący do tradycji muzeów największych zagranicznych miast. Zgodnie też ze współczesnymi wyzwaniami muzealnictwa, ma nie tylko mówić o przeszłości, ale i o teraźniejszości i przyszłości miasta.

– Chcemy pokazać opowieść o naszym mieście na miarę XXI wieku, której nie znajdziemy w innych gdańskich muzeach. Byłaby to narracja o mieszkańcach Gdańska od jego początków – chrztu św. Wojciecha, do czasów Solidarności. Muzeum Gdańska opowiadałoby historię społeczności gdańszczan żyjących i tworzących miasto na styku kultur Wschodu i Zachodu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

Muzeum Gdańska mogłoby zostać zbudowane na działce przy ul. Rycerskiej. Jej dotychczasowym właścicielem jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Nieopodal znajdują się Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności. Budowa nowej placówki kulturalnej podniosłaby atrakcyjność turystyczną Starego Miasta.

Przy ulicy Rycerskiej powstałby czterokondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 7000 m². Znaczna część zostałaby przeznaczona pod sale wystawiennicze oraz gastronomię. Muzeum Gdańska będzie posiadać audytorium. Pozostałą część zajęłyby pomieszczenia socjalne, biblioteka wraz z archiwum oraz pomieszczenia konserwatorsko-warsztatowe.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej zapowiedział, że niebawem będą odbywać się przygotowania do konkursu architektonicznego, ocenianego przez międzynarodowe jury.

Tak więc niebawem powstanie w naszym mieście kolejny kulturalny obiekt, który na pewno kosztować będzie niemało. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: stać nas na taką inwestycję?

(GR)

Comments are closed.