Od jakiegoś czasu media na Pomorzu prześcigają się w publikowaniu informacji o tym, że wilki wróciły do pomorskich lasów, że podchodzą coraz bliżej domów, że strach chodzić po nocach, że zagryzają stada, i że – o zgrozo – jest ich kilkadziesiąt. Niedawne ataki wilków na stada w okolicach Mierzeszyna w Gminie Trąbki Wielkie oraz potwierdzone szkody wilkowe zdają się ponad wszelką wątpliwość potwierdzać obecność tego drapieżnika w pomorskich lasach. Ale czy naprawdę jest się czego bać, i czy rzeczywiście jest ich aż tyle?
Reporterzy Północnej.TV postanowili nieco odczarować wilka i przybliżyć swoim czytelnikom i odbiorcom fakty dotyczące tego zwierzęcia oraz opowiedzieć o rzeczach, o których łaknące sensacji media, zwyczajnie nie mówią. Czy im się uda?
Projekt Północny ekopomocnik Wilki – edukacja ekologiczna czyli film edukacyjny Sezon na wilka to ich próba zmierzenia się ze stereotypem groźnego, krwiożerczego drapieżnika. Partnerem Północnej.TV w realizowanym zadaniu jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ,projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do współpracy dziennikarze zaprosili biologów i leśników.
Walka ze stereotypem kształtowanym już od najmłodszych lat, wilka zjadającego Czerwonego Kapturka, atakującego trzy urocze świnki czy jednoznacznie czarnego charakteru z nieodłącznym papierosem w pysku w bajce Wilk i zając to niełatwe zadanie. Stereotypy biorą się przede wszystkim ze strachu a ten wprost z niewiedzy. Film Sezon na wilka ma być próbą pokazania rzeczywistej roli tego zwierzęcia w lasach i jego zachowań oraz wskazówką – co robić, gdy spacerując po lesie natkniemy się na tego wyjątkowego drapieżnika.
Czy uda się odczarować wilka? Czas pokaże. Film wkrótce będzie można obejrzeć na stronie www.polnocna.tv
Bartosz Gondek