40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE

40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE
DPS „Leśny” jest dla wielu prawdziwym domem

Ostatnie tygodnie to okres wielu jubileuszy, w których miała przyjemność uczestniczyć również ekipa naszej redakcji. Jednym z ważniejszych było 40-lecie Domu Pomocy Społecznej „Leśny” w Zaskoczynie. Jest to placówka dla kobiet przewlekle chorych psychicznie i z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Zgodnie z kalendarzem jubileuszowe obchody miały odbyć się we wrześniu roku minionego, ale covid-19 storpedował wszystkie plany, a uroczystość została przesunięta na czerwiec.
Placówka w Zaskoczynie została powołana do życia 28 stycznia 1982 roku, a w kwietniu pojawili się w niej pierwsi mieszkańcy. Byli to mężczyźni z diagnozą choroby psychicznej.

– Kadra składała się z pielęgniarek i salowych, a braki kadrowe wyrównywano przy pomocy Zastępczej Służby Wojskowej. Na początku domem zarządzali kolejno Andrzej Skupny i Waldemar Kordecki. Znaczącym krokiem w historii domu było nadanie mu specjalizacji domu pomocy społecznej dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle psychicznie chorych. To spowodowało m.in., że pacjentów musiano przenieść do innych domów, a nowym dyrektorem placówki został Krzysztof Kowalski. W związku z reformą ustrojową państwo tego typu instytucje przekazano powiatom i od maja 2000 roku Rada Powiatu Gdańskiego ustanowiła statut dla Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie, nadając mu nazwę „Leśny” – przypominała historię placówki Marzena Ludwikowska, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego.
W 2006 nowym dyrektorem placówki został Waldemar Dowgierd, a w międzyczasie ruszył proces standaryzacji „Leśnego”. Jednym z jego pierwszych i zarazem najważniejszych zadań, była finalizacja rozbudowy ośrodka. Budowę nowego pawilonu zakończono w 2010 roku. Po 14 latach pracy na zasłużoną emeryturę przeszedł dyrektor Dowgierd, a jego miejsce zajął Ryszard Rywacki.

– Rozpoczynając pracę w Zaskoczynie w 1997 roku, nie spodziewałem się, że będę miał okazję być gospodarzem tak podniosłego jubileuszu. Doskonale pamiętam ówczesnego dyrektora Kowalskiego, który dbał o prawdziwą doskonałą atmosferę, znał każdą mieszkankę, a personel traktował jak rodzinę. Pamiętam też czasy niepewności związane z uzyskaniem standaryzacji i mozolną, ciężką – zakończoną sukcesem – pracę Waldemara Dowgierda. Nie zapomnę także chwili, kiedy śmiercionośny wirus zaatakował naszą placówkę. Wtedy nasi pracownicy nie wahali się nawet sekundy, by na 3 tygodnie zostawić swoje rodziny i z narażeniem własnego życia i zdrowia dzień i noc czuwali nad łóżkami podopiecznych. Przygotowany przez życie wielki sprawdzian zdaliśmy na szóstkę. Z dumą mogę powiedzieć, że jest dla mnie zaszczytem kierowanie kadrą, która zawsze staje na wysokości zadania – mówił dyrektor Rywacki.

Uroczystość była okazją do wręczania statuetek „przyjaciel domu”, które w tym roku powędrowały do: Rady Powiatu Gdańskiego, Błażeja Konkola – wójta gminy Trąbki Wielkie, Elżbietu Domaros – skarbnik powiatu gdańskiego oraz Waldemara Dowgierda.

– Jako rada powiatu zawsze będziemy przychylni inicjatywom podejmowanym w Zaskoczynie. Korzystając z okazji, dziękuję wszystkim przyjaciołom, którzy przyczynili się do sukcesów placówki i do tego, jak ten dom dziś funkcjonuje – podkreślał Bogdan Dombrowski, przewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego. – Poza tym wielkie wyrazy szacunku i podziękowania kieruję do dyrekcji i pracowników za ponadczasową pracę oraz zaangażowanie na rzecz osób starszych, chorych oraz niepełnosprawnych. To dzięki Państwa pracy to miejsce – niezmiennie od 40 lat – dla wielu osób jest prawdziwym domem, w którym znajdują pomoc, opiekę i poczucie bezpieczeństwa.

Specjalne podziękowania wręczono także osobom, które służyły pomocą w najtrudniejszym momencie pandemii. Wśród wyróżnionych nie zabrakło radnej powiatu gdańskiego – Doroty Bąk, Beaty Kowalczyk – dyrektor PCPR i Mariana Cichona, starosta gdański. Nagrodzone zostały również pracownice domu „Leśny”.
– Dom w Zaskoczynie odwiedzam regularnie. Jestem pełna podziwu dla pracy, która jest tu wykonywana. Korzystając z okazji, życzę wszystkim pracownikom kolejnych sukcesów, a mieszkankom, by czuły się tu jak w domu – życzyła Dorota Bąk, która jest nie tylko radną, ale również dyrektorem Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich.

(lubek)
Fot. Panorama Pomorza

Inne wiadomości

ZAWSZE STAWIA SOBIE REALNE CELE

Od 18 lat jest radnym miasta Gdańska Lech Artur Wałęsa to postać szczególnie znana i...

PRZY KOŁOBRZESKIEJ MOGŁABY POWSTAĆ NOWA HALA

Od wielu lat współpracuje z seniorami Z radnym miasta Gdańska Andrzejem Kowalczysem rozmawia Roman Szychowski...

MOŻEMY MIEĆ SWOJEGO REPREZENTANTA W SEJMIKU

Doświadczenie i determinacja mogą przyczynić się do dalszego rozwoju   Jeśli chodzi o lokalną politykę...

Impulsy dla Pomorza powstają w Nowym Sączu

Pociągi Impuls są dobrze znane mieszkańcom naszego regionu. Pomorski samorząd kupił do tej pory 10...