ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79

ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79
Wskazują odpowiednią drogę i pomagają uczniom

O tym jubileuszu było głośno nie tylko na Przymorzu, ale również w całym Gdańsku. Na 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 79, bo o nim mowa, zjechało wielu gości – również z dalekiego Meksyku. Gospodarze jubileuszu nie tylko zaprosili do świętowania w rytmie disco, ale także do …pracy. W ramach czynu społecznego zasadzono drzewa, wśród których zakopano także kapsułę czasu. A sztafeta biegaczy pokonywała 50 km na 50-lecie.

Kamień węgielny pod nową placówkę szkolną przy ul. Kołobrzeskiej 49 wmurowano w 1972 r., a budynek oddano do użytku niemal rok później. Obiekt mieścił 24 sale lekcyjne, a rok szkolny w nowej szkole rozpoczęło 752 uczniów i 32 nauczycieli. Dyrektorami szkoły przy Kołobrzeskiej byli kolejno: Janina Komenda, Jan Patocki, Jerzy Kozłowski, Gerard Platta, Eugenia Kusiak, Genowefa Orlińska p.o., Eugenia Kusiak, Eleonora Demirska, a od 2099 Michał Zapolski-Downar.

– Naszym świętem przenieśliśmy się do lat 70. W ten sposób chcemy oddać szacunek byłym pracownikom, uczniom oraz nauczycielom. Dla mnie najważniejszą nagrodą za pracę w tej szkole jest uśmiech dziecka. Oceny można mieć różne, ale najważniejsze w życiu jest to, jakimi jesteśmy ludźmi. Chciałbym, aby nasi uczniowie zawsze wiedzieli, że takie wartości jak dobro, szacunek czy wrażliwość są najważniejszymi w życiu. Mamy wielu absolwentów, którzy nie zawsze mieli wzorowe świadectwa, a dziś odnoszą sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. W naszej szkole staramy się widzieć w dziecku człowieka, które ma prawo błądzić. Ale to my, dorośli, jesteśmy od tego, aby wskazać mu odpowiednią drugą i go wspierać – podkreślał Michał Zapolski-Downar.

Na jubileuszowej uroczystości pojawiło się wielu gości, a wśród nich była uczennica szkoły Jolanta Madej, które na stałe mieszka w Meksyku, a 1 września 1973 roku zaczęła naukę w I klasie.
– Kiedy rozpoczynałam naukę, była to dla mnie najpiękniejsza ze szkół. Nie do zapomnienia są nauczyciele i szkolni koledzy. Kiedy dowiedziałam się, że odbędzie się tak uroczysty jubileusz, stwierdziłam, że nie może mnie zabraknąć. Często odwiedzam Gdańsk, bo mieszka tu siostra i obserwowałam zachodzące w szkole zmiany. Jestem pełna podziwu dla osiągnieć, które były udziałem nauczycieli i nauczycieli. Lubiłam się uczyć, ale jeszcze jako uczennica szkoły średniej wyjechałam do Kanady. Tam skończyłam studia. Zajmowałam się księgowością i doradztwem finansowym. W międzyczasie zajmowałam się pilotowaniem samolotów i helikopterów, a od 5 lat mieszkam w Meksyku – mówiła „Panoramie” Jolanta Madej.

Uroczystość swoją obecnością uświetniła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Taki jubileusz to moment, w którym można wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy tę szkołę tworzyli i nadal tworzą. Szkoła to nie tylko nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie, ale także rodzice. My wszyscy tworzymy wspólnotę szkolną. Dziękuję dyrektorowi Michałowi Zapolskiemu-Downar i jego współpracownikom za to, że wspólnie tworzą szkołę nietuzinkową – mówiła obecna na jubileuszu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jubilatka przez lata odnosiła wiele sukcesów we wielu dziedzinach. Tylko w tym roku jej przedstawiciele zdobyli – z drużyną Trefla Gdańsk – tytuł mistrza Polski.
– Nasza współpraca trwa od 6 lat i od razu wiedzieliśmy, że właśnie w tu musi nam się udać, ponieważ pracuje tu taki dyrektor, który kocha dzieci i sport. Dlatego właśnie tu tworzymy oddział szkoły mistrzostwa sportowego o profilu siatkarskim. Przynosi to efekty, bo w gronie tegorocznych złotych medalistów są absolwencie SP 79 – podkreślał Dariusz Gadomski, prezes Trefla Sopot.
Wyjątkowość szkoły z Przymorza zauważył również Andrzej Kowalczys, radny miasta Gdańska, który pogratulował wszystkim młodzieńczej fantazji i postrzegania świata przez pryzmat wartości.
(lubek)

Fot. Panorama Pomorza

Inne wiadomości

Impulsy dla Pomorza powstają w Nowym Sączu

Pociągi Impuls są dobrze znane mieszkańcom naszego regionu. Pomorski samorząd kupił do tej pory 10...

To od naszych głosów zależy przyszłość Pomorza i Polski

O kampanii profrekwencyjnej, nadchodzących wyborach, ale też o podsumowaniu kończącej się kadencji parlamentarnej rozmawiamy z...

INWESTYCJE MAJĄ ZMNIEJSZYĆ KOSZTY OGRZEWANIA I PODGRZANIA WODY

INWESTYCJE MAJĄ ZMNIEJSZYĆ KOSZTY OGRZEWANIA I PODGRZANIA WODY Na Przymorzu martwią się znikomym zainteresowaniem życiem...

40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE

40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE DPS „Leśny” jest dla wielu prawdziwym domem Ostatnie tygodnie to...