ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79

ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79
Wskazują odpowiednią drogę i pomagają uczniom

O tym jubileuszu było głośno nie tylko na Przymorzu, ale również w całym Gdańsku. Na 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 79, bo o nim mowa, zjechało wielu gości – również z dalekiego Meksyku. Gospodarze jubileuszu nie tylko zaprosili do świętowania w rytmie disco, ale także do …pracy. W ramach czynu społecznego zasadzono drzewa, wśród których zakopano także kapsułę czasu. A sztafeta biegaczy pokonywała 50 km na 50-lecie.

Kamień węgielny pod nową placówkę szkolną przy ul. Kołobrzeskiej 49 wmurowano w 1972 r., a budynek oddano do użytku niemal rok później. Obiekt mieścił 24 sale lekcyjne, a rok szkolny w nowej szkole rozpoczęło 752 uczniów i 32 nauczycieli. Dyrektorami szkoły przy Kołobrzeskiej byli kolejno: Janina Komenda, Jan Patocki, Jerzy Kozłowski, Gerard Platta, Eugenia Kusiak, Genowefa Orlińska p.o., Eugenia Kusiak, Eleonora Demirska, a od 2099 Michał Zapolski-Downar.

– Naszym świętem przenieśliśmy się do lat 70. W ten sposób chcemy oddać szacunek byłym pracownikom, uczniom oraz nauczycielom. Dla mnie najważniejszą nagrodą za pracę w tej szkole jest uśmiech dziecka. Oceny można mieć różne, ale najważniejsze w życiu jest to, jakimi jesteśmy ludźmi. Chciałbym, aby nasi uczniowie zawsze wiedzieli, że takie wartości jak dobro, szacunek czy wrażliwość są najważniejszymi w życiu. Mamy wielu absolwentów, którzy nie zawsze mieli wzorowe świadectwa, a dziś odnoszą sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. W naszej szkole staramy się widzieć w dziecku człowieka, które ma prawo błądzić. Ale to my, dorośli, jesteśmy od tego, aby wskazać mu odpowiednią drugą i go wspierać – podkreślał Michał Zapolski-Downar.

Na jubileuszowej uroczystości pojawiło się wielu gości, a wśród nich była uczennica szkoły Jolanta Madej, które na stałe mieszka w Meksyku, a 1 września 1973 roku zaczęła naukę w I klasie.
– Kiedy rozpoczynałam naukę, była to dla mnie najpiękniejsza ze szkół. Nie do zapomnienia są nauczyciele i szkolni koledzy. Kiedy dowiedziałam się, że odbędzie się tak uroczysty jubileusz, stwierdziłam, że nie może mnie zabraknąć. Często odwiedzam Gdańsk, bo mieszka tu siostra i obserwowałam zachodzące w szkole zmiany. Jestem pełna podziwu dla osiągnieć, które były udziałem nauczycieli i nauczycieli. Lubiłam się uczyć, ale jeszcze jako uczennica szkoły średniej wyjechałam do Kanady. Tam skończyłam studia. Zajmowałam się księgowością i doradztwem finansowym. W międzyczasie zajmowałam się pilotowaniem samolotów i helikopterów, a od 5 lat mieszkam w Meksyku – mówiła „Panoramie” Jolanta Madej.

Uroczystość swoją obecnością uświetniła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Taki jubileusz to moment, w którym można wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy tę szkołę tworzyli i nadal tworzą. Szkoła to nie tylko nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie, ale także rodzice. My wszyscy tworzymy wspólnotę szkolną. Dziękuję dyrektorowi Michałowi Zapolskiemu-Downar i jego współpracownikom za to, że wspólnie tworzą szkołę nietuzinkową – mówiła obecna na jubileuszu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jubilatka przez lata odnosiła wiele sukcesów we wielu dziedzinach. Tylko w tym roku jej przedstawiciele zdobyli – z drużyną Trefla Gdańsk – tytuł mistrza Polski.
– Nasza współpraca trwa od 6 lat i od razu wiedzieliśmy, że właśnie w tu musi nam się udać, ponieważ pracuje tu taki dyrektor, który kocha dzieci i sport. Dlatego właśnie tu tworzymy oddział szkoły mistrzostwa sportowego o profilu siatkarskim. Przynosi to efekty, bo w gronie tegorocznych złotych medalistów są absolwencie SP 79 – podkreślał Dariusz Gadomski, prezes Trefla Sopot.
Wyjątkowość szkoły z Przymorza zauważył również Andrzej Kowalczys, radny miasta Gdańska, który pogratulował wszystkim młodzieńczej fantazji i postrzegania świata przez pryzmat wartości.
(lubek)

Fot. Panorama Pomorza

Inne wiadomości

ZAWSZE STAWIA SOBIE REALNE CELE

Od 18 lat jest radnym miasta Gdańska Lech Artur Wałęsa to postać szczególnie znana i...

PRZY KOŁOBRZESKIEJ MOGŁABY POWSTAĆ NOWA HALA

Od wielu lat współpracuje z seniorami Z radnym miasta Gdańska Andrzejem Kowalczysem rozmawia Roman Szychowski...

MOŻEMY MIEĆ SWOJEGO REPREZENTANTA W SEJMIKU

Doświadczenie i determinacja mogą przyczynić się do dalszego rozwoju   Jeśli chodzi o lokalną politykę...

Impulsy dla Pomorza powstają w Nowym Sączu

Pociągi Impuls są dobrze znane mieszkańcom naszego regionu. Pomorski samorząd kupił do tej pory 10...