40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE

40 LAT PLACÓWKI W ZASKOCZYNIE
DPS „Leśny” jest dla wielu prawdziwym domem

Ostatnie tygodnie to okres wielu jubileuszy, w których miała przyjemność uczestniczyć również ekipa naszej redakcji. Jednym z ważniejszych było 40-lecie Domu Pomocy Społecznej „Leśny” w Zaskoczynie. Jest to placówka dla kobiet przewlekle chorych psychicznie i z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Zgodnie z kalendarzem jubileuszowe obchody miały odbyć się we wrześniu roku minionego, ale covid-19 storpedował wszystkie plany, a uroczystość została przesunięta na czerwiec.
Placówka w Zaskoczynie została powołana do życia 28 stycznia 1982 roku, a w kwietniu pojawili się w niej pierwsi mieszkańcy. Byli to mężczyźni z diagnozą choroby psychicznej.

– Kadra składała się z pielęgniarek i salowych, a braki kadrowe wyrównywano przy pomocy Zastępczej Służby Wojskowej. Na początku domem zarządzali kolejno Andrzej Skupny i Waldemar Kordecki. Znaczącym krokiem w historii domu było nadanie mu specjalizacji domu pomocy społecznej dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle psychicznie chorych. To spowodowało m.in., że pacjentów musiano przenieść do innych domów, a nowym dyrektorem placówki został Krzysztof Kowalski. W związku z reformą ustrojową państwo tego typu instytucje przekazano powiatom i od maja 2000 roku Rada Powiatu Gdańskiego ustanowiła statut dla Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie, nadając mu nazwę „Leśny” – przypominała historię placówki Marzena Ludwikowska, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego.
W 2006 nowym dyrektorem placówki został Waldemar Dowgierd, a w międzyczasie ruszył proces standaryzacji „Leśnego”. Jednym z jego pierwszych i zarazem najważniejszych zadań, była finalizacja rozbudowy ośrodka. Budowę nowego pawilonu zakończono w 2010 roku. Po 14 latach pracy na zasłużoną emeryturę przeszedł dyrektor Dowgierd, a jego miejsce zajął Ryszard Rywacki.

– Rozpoczynając pracę w Zaskoczynie w 1997 roku, nie spodziewałem się, że będę miał okazję być gospodarzem tak podniosłego jubileuszu. Doskonale pamiętam ówczesnego dyrektora Kowalskiego, który dbał o prawdziwą doskonałą atmosferę, znał każdą mieszkankę, a personel traktował jak rodzinę. Pamiętam też czasy niepewności związane z uzyskaniem standaryzacji i mozolną, ciężką – zakończoną sukcesem – pracę Waldemara Dowgierda. Nie zapomnę także chwili, kiedy śmiercionośny wirus zaatakował naszą placówkę. Wtedy nasi pracownicy nie wahali się nawet sekundy, by na 3 tygodnie zostawić swoje rodziny i z narażeniem własnego życia i zdrowia dzień i noc czuwali nad łóżkami podopiecznych. Przygotowany przez życie wielki sprawdzian zdaliśmy na szóstkę. Z dumą mogę powiedzieć, że jest dla mnie zaszczytem kierowanie kadrą, która zawsze staje na wysokości zadania – mówił dyrektor Rywacki.

Uroczystość była okazją do wręczania statuetek „przyjaciel domu”, które w tym roku powędrowały do: Rady Powiatu Gdańskiego, Błażeja Konkola – wójta gminy Trąbki Wielkie, Elżbietu Domaros – skarbnik powiatu gdańskiego oraz Waldemara Dowgierda.

– Jako rada powiatu zawsze będziemy przychylni inicjatywom podejmowanym w Zaskoczynie. Korzystając z okazji, dziękuję wszystkim przyjaciołom, którzy przyczynili się do sukcesów placówki i do tego, jak ten dom dziś funkcjonuje – podkreślał Bogdan Dombrowski, przewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego. – Poza tym wielkie wyrazy szacunku i podziękowania kieruję do dyrekcji i pracowników za ponadczasową pracę oraz zaangażowanie na rzecz osób starszych, chorych oraz niepełnosprawnych. To dzięki Państwa pracy to miejsce – niezmiennie od 40 lat – dla wielu osób jest prawdziwym domem, w którym znajdują pomoc, opiekę i poczucie bezpieczeństwa.

Specjalne podziękowania wręczono także osobom, które służyły pomocą w najtrudniejszym momencie pandemii. Wśród wyróżnionych nie zabrakło radnej powiatu gdańskiego – Doroty Bąk, Beaty Kowalczyk – dyrektor PCPR i Mariana Cichona, starosta gdański. Nagrodzone zostały również pracownice domu „Leśny”.
– Dom w Zaskoczynie odwiedzam regularnie. Jestem pełna podziwu dla pracy, która jest tu wykonywana. Korzystając z okazji, życzę wszystkim pracownikom kolejnych sukcesów, a mieszkankom, by czuły się tu jak w domu – życzyła Dorota Bąk, która jest nie tylko radną, ale również dyrektorem Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich.

(lubek)
Fot. Panorama Pomorza

Inne wiadomości

Impulsy dla Pomorza powstają w Nowym Sączu

Pociągi Impuls są dobrze znane mieszkańcom naszego regionu. Pomorski samorząd kupił do tej pory 10...

To od naszych głosów zależy przyszłość Pomorza i Polski

O kampanii profrekwencyjnej, nadchodzących wyborach, ale też o podsumowaniu kończącej się kadencji parlamentarnej rozmawiamy z...

INWESTYCJE MAJĄ ZMNIEJSZYĆ KOSZTY OGRZEWANIA I PODGRZANIA WODY

INWESTYCJE MAJĄ ZMNIEJSZYĆ KOSZTY OGRZEWANIA I PODGRZANIA WODY Na Przymorzu martwią się znikomym zainteresowaniem życiem...

ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79

ZŁOTE GODY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79 Wskazują odpowiednią drogę i pomagają uczniom O tym jubileuszu...